java script is required for this page
Ambassador/PR   Previous Ambassadors  

Ambassador D B Venkatesh Varma

Ambassador D. B. Venkatesh Varma presented his credentials as India's Permanent Representative to the Conference on Disarmament on October 1, 2013.

Joined Indian Foreign Service16 August 1988
Education QualificationsM.A., M.Phil International Relations(Disarmament Studies)
Personal InformationMarried
Date of Birth07 October 1961
Foreign LanguageRussian

Earlier positions:

Third Secretary/Second Secretary
Embassy of India
MoscowFebruary 1990- February 1992
Second Secretary
Embassy of India
TashkentFebruary 1992-April 1994
Under Secretary/Deputy Secretary
Ministry of External Affairs
New DelhiApril 1994-May 1997
First Secretary (Disarmament)
Permanent Mission of India to the UN
GenevaMay 1997-July 2000
First Secretary/Counsellor
Embassy of India
MoscowAugust 2000-August 2003
Director (Disarmament &International Security Affairs)
Ministry of External Affairs
New DelhiAugust 2003-May 2004
Director
Prime Minister’s Office
New DelhiMay 2004-August 2007
Counsellor/Minister
Permanent Mission of India to the Conference on Disarmament
GenevaAugust 2007-July 2010
Joint Secretary (Disarmament & International Security Affairs)
Ministry of External Affairs
 
New DelhiJuly 2010-October 2013
Ambassador and Permanent Representative of India to the Conference on Disarmament, Genevasince October 2013
  • First Recipient of the S.K.Singh Award for Excellence in Indian Foreign Service, in 2010
  • Member of the UN GGE on Missiles and the UN GGE on Disarmament and Nuclear non - Proliferation Education.
 
 
MEA App Facebook Twitter Google plus Flickr Youtube